Województwo wielkopolskie: Krzycko Małe

Obok Krzycka Wielkiego, warto wyszczególnić także Krzycko Małe. Te specyficzne nazwy miejscowości odnoszą się do nazewnictwa wsi w Polsce. Jest to miejsce, które położone jest na obszarze województwa wielkopolskiego. Krzycko Małe to wieś, która leży na terenie powiatu leszczyńskiego. Generalnie jest to miejsce znajdujące się w gminie Święciechowa. Znajduje się nad obszarem jeziora Krzycko. Tego typu miejscowość nie jest duża, ale w historii miała okazję już niegdyś zasłynąć.

Miało to miejsce w początkach piętnastego stulecia, ponieważ wówczas Krzycko Małe stanowiło własność rodu Krzyckich-Kotowiczów. Dzięki temu ten typ miejscowości zyskał właśnie takie nazewnictwo. Od tego rodu też pochodzi nazwa Krzycko Wielkie. Ogólnie wartym faktem historycznym jest wydarzenie związane z końcówką piętnastego stulecia, kiedy to w Krzycku biuro podatkowe śląskie Małym urodził się Andrzej Krzycki – poeta oraz prymas.

Nastąpiło to w roku 1482. Wśród miejsc wartych odwiedzenia, nawet będąc zupełnym przypadkiem na obszarze tejże miejscowości, warto odwiedzić miejsce jakim jest neogotycki kościół parafialny Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej. Obiekt sakralny powstał w roku 1892, kiedy to stworzony został na podstawie planów projektowych Alexisa Langera. To architekt z Wrocławia. Kościół ten posiada między innymi przepięknie zdobniczą chrzcielnicę, która datowana jest swym powstaniem na 1580 rok. Ponadto na terenie tego kościoła jest też sporo zabytkowych obrazów. Jeszcze w okresie lat 1975 oraz 1998 miejscowość ta pod względem administracyjnym należała do terenów województwa leszczyńskiego, które obecnie już nie istnieje.

- autor artykułu

Zobacz stronę autora: adwokat Wrocław