Atrakcje województwa wielkopolskiego: Zabytki Gostynia

Spośród miast, jakie warte są szczególnego wyróżnienia, charakteryzując obszar regionu wielkopolskiego, znajduje się Gostynin. Jest to miejscowość, jaka posiada szereg niesamowitych atrakcji turystycznych. Wśród nich należy powiedzieć chociażby o Bazylice na Świętej Górze. Jest to zabytek, który stanowi wręcz symbol ziemi gostyńskiej. Miejsce to jest związane datą jeszcze z dawnym wiekiem piętnastym. Wówczas na Świętej Górze zbudowana została charakterystyczna kapliczka. Tenże obiekt sakralny powstał pierwotnie z drewna. Kilkanaście lat później rozpoczęto tworzenie kościoła. http://www.hotelbast.pl/ Szachulcowy kościół jaki został nazwany na cześć Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny powstał dokładnie w 1512 roku. Ponadto kościołowi ofiarowano też przepiękny, zabytkowy Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Jest to od tego momentu, zarówno sama miejscowość, jak i owa Bazylika czy wspomniany Obraz miejscem pielgrzymek, bardzo licznie organizowanych nie tylk z regionu wielkopolski, ale ogólnie z terenów całego naszego kraju. Na tym terenie znajdowały się także zakony, a miejsce to było bardzo chętnie wybierane tłumaczenie uwierzytelnione aktów notarialnych przez zakonników. Okazało się, ze prawo do osiedlenia się w tym rejonie Polski, zapewnienie za sprawą istnienia miejsca kultu w postaci Bazyliki na Świętej Górze był wspomniany zakon. Ubiegały się o lokalizację w tym rejonie między innymi zakony reformatów, bernardynów oraz dominikanów. Jeszcze czymś innym jest charakterystyczna kopuła, jaka posiada specyficzną latarnię. Powstawała ona w latach 1726 – 1728.

Jej twórcą był Pompeo Ferrari we współpracy z Janem Adamem Stierem. Jeszcze innym, równie cennym zabytkiem tego miasta okazuje się Kościół pod wezwaniem świętej Małgorzaty. Jest t najstarszy zabytek Gostynia. Ten obiekt znajduje się na terenie charakteryzowanej miejscowości od końcówki trzynastego wieku. Równie pięknie prezentuje się też Kościół pod wezwaniem świętego Ducha a także Ratusz Miejski i Liceum Ogólnokształcące, które siedzibę zaczęto budować w 1921 roku. Nie bez znaczenia dla zabytków miasta jest też siedziba starostwa powiatowego oraz gmach Urzędu Miasta.

- autor artykułu

Zobacz stronę autora: sprzedaż ekogroszku